Google’dan internet sansürüne karşı çözüm: uProxy

google-uproxyGündemin en önemli konularından birisi haline gelen internet sansürüne karşı harekete geçen Google, geliştirdiği tarayıcı eklentisi ile hükümetlerce uygulanan kısıtlamaların tek tıkla aşılmasını sağlıyor.
Kısa süre önce alınan kararla şeffaflığı arttırma adına çalışmalara başlayan Google’ın sıradaki hedefi internet sansürü oldu. Sanal dünyanın kişilerin ortak alanı olduğunu ve ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağını belirten Google Ideas yöneticilerinden Jared Cojen, -geçtiğimiz ekim ayında duyurulan- uProxy ismindeki eklentiyle başta sansürün ağır şekilde uygulandığı İran, Kuzey Kore, Suriye ve Küba ülke vatandaşları olmak üzere tüm kullanıcıların yardımına koşuyor.
Washington Üniversitesi ve Brave New Software ortaklığıyla hazırlanan yazılım, Google Chrome ve Mozilla Firefox kullanıcılarına ücretsiz sunuluyor. Fakat eklentiden yararlanabilmek için yurt dışında yaşayan güvendiğiniz bir tanıdığınız olmadı. Zira uProxy, ABD ya da Avrupa’daki arkadaşlarınızın internet sunucularına bağlanarak sanki bu ülkedeymiş gibi sansürsüz internet kullanmanızı sağlıyor. Çıkış tarihi hakkında net bilgi verilmezken, takvime uyulması durumunda 2014 yılı içerisinde indirmeye sunulabileceği belirtiliyor.

Hükümet İnternet Yasası Onaylanmadan Sansüre Başladı

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen 5651 sayılı kanunda yapılan değişiklikler henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçmeden hükümet tarafından yürürlüğe konulmuşa benziyor.
Zira günlerdir YouTube‘da yer alan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili video kayıtlarının bazıları engellenmiş durumda. Kullanıcılar Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile ilgili videoların da yer aldığı içerikleri tıkladıklarında hükümetin yaptığı bir yasal şikayet ile erişimin engellendiği mesajıyla karşılaşıyorlar.tayyip-youtubeSöz konusu videolarda erişime engelleme mesajı olarak “Bu içerik, hükümet tarafından yapılan yasal bir şikayet nedeniyle bu ülkenin alan adında kullanılamıyor” uyarısı yapılıyor.
Diğer bir dikkat çekici nokta ise videolara farklı DNS’lerini değiştirmiş kullanıcıların da ulaşamıyor oluşu. Zira bilindiği gibi 5651 sayılı kanunda yapılan değişikliklere göre artık engellenmiş bir içeriğe DNS ya da VPN gibi alternatif erişim yollarıyla ulaşmak mümkün olmayacak.