iOS 7′de YouTube Videoları Arka Planda Nasıl Çalıştırılır ?

iPhone‘unuzdan internette gezinirken, uygulamalarınızı kullanırken bir yandan da YouTube’dan müzik dinlemek istiyorsunuz ancak iOS 7 arka planda YouTube videolarını çalıştırmanıza izin vermiyor. Diğer bir deyişle daha önceki iOS versiyonlarında mevcut olan arka planda YouTube kullanabilmek iOS 7 ile tarihe karışmış durumda.
Ancak herkesin şikayet ettiği bu engelin üstesinden gelmenin de bir yöntemi var. iOS 7′nin izin vermediği bu durumu küçük bir hileyle aşmak mümkün. Aşağıda adımlarını anlatacağımız yöntemle bir yandan iPhone’unuzda oyun oynarken, haber okurken, e-postalarınıza cevap verirken ya da sosyal ağlar arasında gezinirken bir yandan da YouTube’dan istediğiniz videoyu arka planda oynatabilirsiniz.
İşte iPhone’dan kesintisiz bir YouTube deneyimi yaşamak için kullanabileceğiniz yöntemin adımları…
1. Maalesef bu yöntemi resmi YouTube uygulamasını kullanarak gerçekleştiremiyoruz; çünkü uygulama buna izin vermiyor. Bunun için Safari’den youtube.com‘a bağlanmalısınız.
2. Tarayıcıdan açtığınız YouTube’da istediğiniz videoyu bulun ve oynat tuşuna basın.ios7-youtube3. Video çalmaya başladıktan sonra Home tuşuna basarak sayfadan çıkın. Bu sırada doğal olarak video duracak; ama korkmayın birkaç saniye içinde yeniden çalıştırmaya başlayacağız.
4. Şimdi iPhone’unuzun ana ekranında Control Center menüsünü çıkarın. Burada az önce açtığınız YouTube video linkini göreceksiniz. Hemen üzerindeki oynat tuşuna basın. Video çalışmaya başlayacak.ios7-iphone5. Control Center’ı kapatın. Videonun hala arka planda oynamaya devam ettiğini farkedeceksiniz. Şimdi iPhone’unuz üzerinde her işlemi yapmakta özgürsünüz; zira video sonlanana kadar çalmaya devam edecek.
* Ayrıca aynı yöntemi iOS 7 yüklü iPad ve iPod Touch’ınızda da uygulayarak kesintisiz YouTube deneyimi yaşayabileceğinizi belirtelim.

Hükümet İnternet Yasası Onaylanmadan Sansüre Başladı

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen 5651 sayılı kanunda yapılan değişiklikler henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından geçmeden hükümet tarafından yürürlüğe konulmuşa benziyor.
Zira günlerdir YouTube‘da yer alan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili video kayıtlarının bazıları engellenmiş durumda. Kullanıcılar Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile ilgili videoların da yer aldığı içerikleri tıkladıklarında hükümetin yaptığı bir yasal şikayet ile erişimin engellendiği mesajıyla karşılaşıyorlar.tayyip-youtubeSöz konusu videolarda erişime engelleme mesajı olarak “Bu içerik, hükümet tarafından yapılan yasal bir şikayet nedeniyle bu ülkenin alan adında kullanılamıyor” uyarısı yapılıyor.
Diğer bir dikkat çekici nokta ise videolara farklı DNS’lerini değiştirmiş kullanıcıların da ulaşamıyor oluşu. Zira bilindiği gibi 5651 sayılı kanunda yapılan değişikliklere göre artık engellenmiş bir içeriğe DNS ya da VPN gibi alternatif erişim yollarıyla ulaşmak mümkün olmayacak.

YouTube Canlı Yayın Yapma Özelliğini Tüm Kanal Sahiplerine Açtı

YouTube, canlı yayın yapma imkanını bütün kanallara yaymaya başlayacağını duyurdu. Şimdiye kadar en az 100 abonesi olan kanalların yararlanabildiği bu özellikten artık tüm kanal sahipleri faydalanabilecek.
YouTube’un kanalların canlı yayın yapması için ilk başlarda 1000 abone şartı sunmuş ancak Ağustos ayında bu sayıyı 100′e çekmişti. Şimdi abone sayısı kısıtlamasını kaldıran YouTube tüm video yaratıcılarının bu canlı yayın imkanından faydalanabileceğini söylüyor. Ancak bunun için YouTube’un bazı şartları da yok değil.
YouTube üzerinden canlı yayın yapmak isteyen kanalların öncelikli olarak onaylı bir YouTube hesabına sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca bu kanalların YouTube hizmet şartlarına uygun hareket etmesi, telif haklarını ihlal etmemesi ve hiçbir videolarının YouTube tarafından engellenmemiş olması şartı da aranıyor.youtube-canli-yayinEğer YouTube üzerinde bu şartlara uyan bir kanala sahipseniz siz de artık kanalınız üzerinden tüm dünyaya gerçek zamanlı yayın yapabileceksiniz. Bu durum özellikle bağımsız ve küçük YouTube kanallarının işine gelirken bu kanallar kendilerini daha fazla gösterme ve daha fazla aboneye ulaşma şansı yakalayacaklar.
YouTube bu özelliğin önümüzdeki günlerde herkes için geçerli olmaya başlayacağını söylerken bunu kanalınızın video yöneticisi panelinden görebileceksiniz. Video yöneticisi sekmesinde “yüklenenler” ve “oynatma listeleri” arasında “canlı” ibaresinin yer almasıyla birlikte siz de artık canlı videolarınızı kanalınız üzerinden yayınlamaya başlayabileceksiniz.youtube-canli-yayin-2YouTube Canlı
YouTube’u bir canlı yayın video sitesine dönüşterecek bu değişiklikle birlikte ayrıca kanal sahipleri YouTube Canlı sekmesinden Google+ Hangout On Air de başlatabilecekler. Böylelikle hayranlarına gerçek zamanlı ulaşabilecek kanal sahipleri Google+ sayfalarına da daha fazla trafik çekebilecekler. Zira Google+’ı her platformuna ekleme çabalarından vazgeçmeyen ve en son YouTube yorum sistemine Google+’ı entegre eden Google‘ın da amacı tam olarak bu.