Jailbreak Nedir, Nasıl Yapılır ?

Jailbreakİlk konumuz bugünlerde çok popüler olan “Jailbreak Nedir, Nasıl yapılır ?” sorularıyla ilgili olacak.Malum iOS 7.0.x Jailbreak çıktı.Öncelikle şunu söyleyeyim Jailbreak işlemi yasal bir işlem değildir ve cihazınızda bir problem olursa kimseyi sorumlu tutamazsınız!Evet, öncelikle Jailbreak nedir biraz bundan bahsedelim.
Jailbreak İOS kurulu olan iDevice denilen cihazlara kurulur.Nedir bunlar ? Bunlar iPhone,iPad, iPod gibi Apple Inc.’nin nacizane cihazlarıdır.Apple’ın cihazlarında kullandığı iOS kapalı bir kutu gibidir. Sadece Apple’ın izin verdiği uygulamaları yükleyebilirsiniz(Appstore ile).Denetimden geçmeyen hiçbir şeyi cihazınıza kuramazsınız.Bu cihazda birçok kısıtlamayı da bereberinde getiriyor.Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar da çareyi JB kullanmakta buluyor.Ancak bilmeniz gerekir ki Apple bunca kısıtlamayı stabilite ve max. kullanıcı deneyimi içim yapmakta.Siz JB işlemini gerçekleştirdiğinizde cihazda irili ufaklı sorunlarla karşılaşacaksınız.
Kullanıcılar çareyi JB kullanmakta buluyor demiştik.Yine dediğimiz gibi iOS bir kapalı kutu JB ise bu kutunun anahtarı diyebiliriz.JB sistemin açıklarından yararlanarak cihaza Apple’dan izinsiz yazılımlar kurmayı sağlar ki bunun en basit örneği Cydia’dır.Buna sonra döneriz.JB sayesinde aklınıza gelen ya da gelmeyen pek çok şeyi cihaza kurabiliyoruz. Tweakler, çeşitli eklentiler(Addons) , Para ile satılan uygulamaları da bedavaya kurabilirsiniz ama ben bunun yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum ve tavsiye etmiyor.
Jailbreak hakkında az çok bir şeyler öğrendiniz artık. Şimdi iPhone’ u ameliyat masasına yatıralım ve JB işlemine başlayalım.ÖNEMLİ NOT:JB işleminden önce iTunes ile cihazınızı yedekleyin.Bir sorun oluştuğu takdirde bu yedekten cihazınız geri yükleyin.Öncelikle gerekli olanlar neler :

  1. Tabiki bir Windows , Mac ya da Linux tabanlı bir bilgisayar.
  2. iOS 6.x yüklü iPhone,iPad ya da(bu “da” ayrı mıydı lan”) iPod.
  3. Son olarak da USB kablosu.

Gerekli malzemelerimiz topluyoruz ve evasion adresinden kullandığınız işletim sistemine uygun JB dosysasını indiriyoruz.
Arkadaşlar çok kısa bir işlem olduğu için resim eklemiyorum.
Şimdi hızlı bir şekilde anlatıyorum .

  • Cihazınız kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.(iTunes açılırsa kapatın.)
  • İndirdiğiniz JB dosyasını açın.
  • Program cihazı tanıdığında “Jailbreak!” yazan buton aktif hale gelecek.Bu butona basın.
  • Program işlemleri gerçekleştirirken cihazı kurcalamayın ve kabloyu sakın ha çekmeyin.
  • İlerleyen dakikalarda cihazın ekranına yeni bir ikon düşecek buna evasi0n benzer bir şey.Bu ikona bir kez basıyoruz ve arkamıza yaslanıyoruz.Bundan sonrasını program kendi hallediyor.
  • Cihaz yeniden başlayacak ve artık kullanıma hazır hale gelecek.

Evet millet Jailbreak nedir? Nasıl yapılır? bunları anlattık.@bercanozcan adresinden beni takip edebiliriniz.

İnternet ve yazılım dünyası ile 2002 yılında Ankara Armada Alışveriş Merkezi Bilgi İşlem departmanında tanıştım. Visual BASIC dili ile yola çıktığım yazılım dünyası serüvenim 2002-2004 yıllarında C, C++ dilleri ile devam etti.

Bir şeyler söyleyin:

E-posta adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır. Sadece ben rahatsız ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.