AngularJS – Giriş

AngularJS, Google’nin desteklediği, javascript temeline dayanan bir kütüphanedir. Model, contorller ve view yapılarından oluşmaktadır. MVC yapılardan aşina olduğunuz varsayarak zorlanmadan konuya hakim olacağınıza eminim.Modal: Verilerin tutulduğu nesnelerdir, görevi ise view nesnesini tetiklemektir.View: Görünümü oluşturan nesnelerdir.Controller: Modal ve View nesnelerinin bağlandığı nesnelerdir. Tüm kontroller ve işlemler burada gerçekleşir.
AngularJS en önemli özelliği çift yönlü olmasıdır. Verilerdeki değişiklik görünüme, görünümde olan değişiklik de verilere uygulanabilir. Html etiketlerini geliştirerek kullanabiliriz ve kod karmaşasından bizleri kurtaracaktır.
AngularJS resmi sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz. https://angularjs.org/AngularJS’i kullanmak için ihtiyacımız olan;

  1. angular.js dosyasını sayfaya include etmek,
  2. HTML’de ng-app yönergesini angular kullanacağımız alan için belirlemek
<script src="angular.js"></script>
<div>AngularJS tarafından yorumlayacağımız alan</div>

Şimdi Div içerisine AngularJS kodumuzu yazabiliriz.

<script src="angular.js"></script>
<div>2 * 7 = {{ 2 * 7 }}</div>

Çıktıda 2 * 7 = 14 sonucunu gösterecektir. {{ ve }} karakterleri AngularJS’e özeldir.

İnternet ve yazılım dünyası ile 2002 yılında Ankara Armada Alışveriş Merkezi Bilgi İşlem departmanında tanıştım. Visual BASIC dili ile yola çıktığım yazılım dünyası serüvenim 2002-2004 yıllarında C, C++ dilleri ile devam etti.

Bir şeyler söyleyin:

E-posta adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır. Sadece ben rahatsız ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.