Google: Penguen 4.0 Güncellemesinde Neler Var?

kategori:

Uzun bir süredir yaşanan Google dalgalanmalarının nedeni en sonunda belli oldu. Cumartesi günü Google Webmaster Blog üzerinde yayınlanan blog bildirisyle birlikte, Google tüm arama motoru optimizasyonu piyasasının şeklini değiştirecek yeni ve gerçek zamanlı güncellemesi Penguen 4.0’ı yayınladığını duyurdu. Ortalama olarak iki yıl kadar süren uzun bekleyişin sonunda Google Penguen algoritması tekrardan güncelleniyor. Google, yeni güncellemeyle birlikte artık algoritmalarının gerçek zamanlı olarak çalışacağını söylüyor ki, bu webmaster ve içerik üreticileri açısından birçok şeyin artık eskisi gibi olmayacağı anlamına geliyor.
Penguen 4.0 Güncellemesi Neleri Değiştirecek?Bildiğiniz üzere Penguen algoritmasına Webmasterlar olarak çok da uzak değiliz. İlk defa 2012 yılında tanıştığımız Google güncellemesi, spam yapan siteleri cezalandırmak ve arama sonucunda kullanıcı dostu içeriklerin üstlere çıkmasını sağlamak için geliştirilen bir algoritma.
4 farklı güncelleme şeklinde sunulan bu algoritmanın en büyük eksikliği zaman aralıklı olarak çalışması prensibiydi. Öyle ki, Google güncellemesi yapıldıktan sonra siteler kendi içerisindeki eksikleri düzeltip, tekrardan spam bazlı çalışmalar yapıyor ve bir sonraki güncellemeye kadar yani yaklaşık olarak iki yıllık süreç boyunca tekrardan spam çalışmalarıyla ciddi trafik elde ediyordu.
Google’ın Penguen algoritması artık anlık olarak çalışacağı için spam yapan siteler elde ettikleri sıralarına elveda derken, kaliteli siteler daha çok ön plana çıkacak. Google’ın botları indexlenen sayfalar içerisinde sürekli olarak Google Penguen filtrelerini göz önünde tutacak ve böylece spam çalışmaları Google tarafından kolayca fark edilebilecek.
Algoritmanın gerçek zamanlıya dönüşmesiyle birlikte kaliteli içerik üreten Webmasterlar’ın da faydalı çalışmaları çok daha kısa süre içerisinde Google tarafından fark edilebilecek ve etkiler aylar süren bekleyişler yerine daha kısa zaman aralıklarında kendini göstermeye başlayacak.
Penguen 4.0 Güncellemesi Ne Zaman Yayına Alınacak?
Google’ın ucu açık açıklamasından da anlayabileceğimiz üzere Penguen 4.0 güncellemesi tek seferde tüm dil ve ülkeler için yayınlanmayacak. Kısa süre içerisinde aşamalı olarak Penguen 4.0 güncellemesi yayınlamış olacak. Tabii, bu sürecin çok uzun sürmeyeceğini belirtmekte fayda var. Güncellemenin tamamen etkili olmaya başlaması için ortalama olarak birkaç hafta beklememiz gerekecek.
SEO konusunda önemli kaynakların belirttiğine göreyse eğer Google sayfalarınıza çok sık uğruyorsa Penguen 4.0 güncellemesinin etkilerini daha hızlı şekilde hissedebileceksiniz.
Google’ın Penguen 4.0 Güncellemesi Bizden Neler İstiyor?
Penguen 4.0 güncellemesinin aslında bizden diğer güncellemelere ek olarak istediği farklı bir şey yok. Bu güncellemeyle birlikte sadece birkaç ufak değişiklik gerçekleştirildi ve filtreler gerçek zamanlı hale getirildi. Daha önceki Penguen güncellemelerini de göz önüne alarak aşağıdaki maddeleri gözden geçirmenizin faydanıza olabileceğini söyleyebiliriz;
Anahtar kelime oranı: Hatırlatmakta fayda var; Google artık eskisi gibi “bu sitede çok anahtar kelime var, üst sıraya alalım!” mantığıyla hareket etmiyor. Anahtar kelime oranınızı sayfa içerisinde abartmanız filtreye girmenize neden olabilir. İdeal anahtar kelime oranınızın içeriğinizin uzunluğuna oranla %2 civarında olmasını sağlayamaya özen gösterebilirsiniz.
Ölü Backlinkler tarih oluyor: Yeni güncellemeyle birlikte eski ve kaderine terk edilmiş sitelerin backlink değeri fazlasıyla düşecek. Google eski ve artık kullanılmayan birçok web sitesini arama sonuçlarından kaldıracak. Bu tip sitelerden aldığınız backlinkler de doğal olarak sizi olumsuz yönde etkileyecek.
Alakasız linkler: Google artık link geçişleri arasındaki tema farkını büyük ölçüde anlayabiliyor. Dolayısıyla sitenize alakasız web sitelerinden aldığınız linklerin size artık faydadan çok zararının dokunacağı resmileşti diyebiliriz.
SEO için üretilen içerikler: Google’ın her fırsatta dile getirdiği üzere içerikler SEO için değil, kullanıcılar için hazırlanmalı ve sayfada kalma süresi maksimum düzeye ulaştırılmalıdır. Bunun dışına çıkan ve içeriklerini sadece SEO için hazırlayan web sitelerinin yakın zamanda ciddi düşüşler yaşaması işten bile olmayacak. İçeriklerinizi üretirken botlar yerine kullanıcıları düşünmeye başlamanızın ve her zamankinden daha çok kullanıcı odaklı içerikler üretmenizin şimdi tam zamanı.
Google Penguen Güncellemesini Tekrardan Yapacak mı?
Güncellemenin gerçek zamanlı hale getirilmiş olması nedeniyle artık Google’ın Penguen algoritması üzerinde yapılan değişikleri resmen duyurmayacaklarını ön görebiliriz. Çünkü artık Penguen olay olmaktan olgu olmaya doğru bir yolculuğa başlamış oldu. Bu yolculuğun ne kadar süreceğiniyse zaman gösterecek.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir