MongoDB Kurulumu [MacOS]

kategori:

Bu yazıyı MongoDB’yi MacOS işletim sisteminde basit bir şekilde kurmanız için hazırladım. Sürüm güncellemelerinden kaynaklı sorun yaşayanlar, aşağıdaki yorum alanını kullanabilir. Kurulum için öncelikle bilgisayarınızda uygulamaları kurmak için Homebrew paket yöneticisini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Homebrew Kurulumu için komut satırına

/usr/bin/ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"


Kodunu yapıştırdıktan sonra çalıştırın. Biraz bekledikten sonra terminal sizin için Homebrew ile alakalı klasörleri gerekli yerelere kendi oluşturacaktır. Kurulum bittikten sonra

brew update


Komutu ile Homebrew paket yöneticimizi güncelliyoruz. Şimdi ise MongoDB kurulumu için hazırız.

brew install mongodb


Komutu ile MongoDB kurulumunu başlattık. Saniyeler içinde kurulacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra verilerinizi saklamak için bir klasör oluşturun ve o klasörün yetkilerini ayarlayın.

sudo mkdir -p /data/db


sudo chown -R `id -un` /data/db


Kurulum tamamlandı, arkaplanda MongoDB yi çalıştırmak için tek yapmanız gereken komut satırına aşağıdaki kodu yazmanız yeterli olacaktır

mongod


Not: Gerekli güncellemeler ve sürüm hataları yaşamamak için MongoDB çalıştırmadan önce versiyon kontrolü yapmanızı öneririm. Bu kontrolü sağlamak için aşağıdaki komutu girebilirsiniz.

mongo --version


Komutu çalıştırdıktan sonra MongoDB shell version v4.0.3 çıktısını görüyorsanız her şeyi tamamlamışsınız demektir.

MongoDb ile oluşturduğunuz veritabanlarınızı arayüz olarak görmek için Robo 3T uygulamasını tavsiye ederim. Kolaylıkla yönetim işinin üstesinden gelebilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir