Niche Nedir?

kategori:

 Niche, rekabet oranı düşük veya orta olan, tıklama başı maliyeti (TBM) yüksek olan kelimeler üzerine açılan sitelerdir. Amaç az uğraşarak çok para kazanmaktır. Genel olarak hatta çok büyük bir kısmı ingilizce sitelerden oluşmaktadır ki amaç adsense reklamlarından daha fazla kazanç sağlamaktır. Niche siteler için konuşacak olursak tık başına 1-2 $ hatta 30-40 dolara kadar olumlu bir geri dönüş alınabilir sınırı yoktur. Kelime rekabeti düşük olduğundan da seo gibi işlemlere daha az ihtiyaç duyulur ve Google arama sonuçlarında iyi sıralama elde etmek çok da zor olmaz. Yazının devamında konu üzerine önemli ipuçlarını alttan alttan sizlere vereceğiz.TBM – Rekabet Oranı – Aranma Sayısı Nasıl Öğrenilir?Bu gibi verileri analiz etmek için Google Adwords Keyword Tool aracını kullanmış olacağız. Ama dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.
Arama öbeğini [TAM] olarak seçin ki doğru aranma sayısını elde edelim.
Ülkeyi “Amerika Birleşik Devletleri” ve dili “İngilizce” olacak şekilde ayarlayın.
Arama bölümüne ise içeriğimize ait bir kelime girelim. Bu şu içerik kelimeleri olabilir ki fazla kazandıran bunlardır. “Sağlık, mobilya, otel, araba” vs. vs.
Sonuç tablonu size “rent a car” gibi kolay alt kelimeler sunacaktır. Hedef kelimenizi bunlar arasından seçeceksiniz. Önceden de belirttiğimiz gibi;
“Yerel ve Genel Aranma sayısı yüksek” (Çok da yüksek olmasın zirâ zorlanabilirsiniz. Sizlere kişisel önerim 1.000 – 5.000 arasında olsa yeterlidir.)
Rekabet oranı düşük veya orta (Düşük olması işinizi kolaylaştırır)
Ve en can alıcı nokta
Tıklama Başı maliyet (yüksek) olmasıdır. (1 Dolar ve üstü makul olacaktır.)Google Tıklama Başına Maliyeti neye göre belirler?Reklamveren firma bunda önemli rol oynamaktadır. Reklamveren, Adwords sistemini kullanarak bunları ayarlar, bütçesini girer ve reklamını hazırlar. Adsense yayıncı kullanıcıları ise bu reklamları sitesine koyarak para kazanmak ister. Reklamverenin amacı ise satış yapmak/satışlarını arttırmak, güvenirlik kazanmak ve kısacası sitesini herkese duyurmak gibi nedenler sayılabilir. Örneğin araba bağışla ve otel bul kelimelerinin ingilizce karşılığı olan donate a car ve search hotel kelimeleri üzerinde duralım. Reklamveren araba bağışlayacak bir müşteri bulması çok iyi bir durumdur. Bu nedenle tıklama başına çok iyi bir fiyat koyabilir. Umarım anlatabilmişimdir.. Sizlerde bu gibi reklamvereni biraz zengin edecek kelimeleri düşünmeniz gerekir. En az 2 en fazla 4 kelime olmasına dikkat edin.Adsense Reklamları Neye Göre Çıkar?Bunda birçok etmen vardır. Ziyaretçilerin google arama geçmişi vs. göre belirlenebilir. Ama en can alıcı nokta site içeriğidir. Az önceki örnekteki araba bağışla kelimesi bir flash oyun sitesinde veya oyun sitesinde çıkmayacaktır. Adsense reklamları içeriği, meta description ve keywordsları, domain ismini dikkate alabilir.Bazı Sektörler Neden Az Kazandırır?Örneğin oyun hileleri sitesi neden fazla kazandırmaz yani neden tıklama başı maliyeti düşüktür? Çünkü kullanıcı yaş ortalaması düşük ve örneği fazladır.
Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, 5K – 6K hitli bir oyun sitesinden kazacağınız miktar ile 100-200 günlük ziyaretçili bir niche siteden kazanacağınız miktar denktir.NİCHE SİTE İÇİN İPUÇLARI– İyi bir analiz ve inceleme ile hedef kelimenizi belirleyin.
– Alanadı uzantısını com-net-org seçin. Ve anahtar kelimenizin tamamı domain isminde geçsin. Bu sıralamara kazanmazına büyük yarar sağlayacaktır.
– WordPress kurarak bir adsense teması kurun.
– 10 adet 500 kelimelik ya da 20 adet 250 kelimelik ingilizce makaleler ekleyin.
– Bu makalelerin hepsinde 2 adet küçük resim bulundurun. Çünkü niche sitelere %70 ziyaretçi görsellerden gelir. (Kopya resim kullanacaksanız kesinlikle boyutunu değiştirin yoksa google, aynı görselleri sonuç ekranına yansıtmıyor)
– Ayrıca resimler için “Seo Friendly Images” eklentisi kurun.
– Text reklamlar kullanmaya özen gösterin. (Yan yana 250×250 text reklam ve 1 adet flash/zengin medya reklam kullanabilirsiniz. Text reklamlar konu ortasında, flash reklam ise yazı başında olabilir)
– Bu reklam eklemeyi/düzenlemeyi “New Adman” eklentisi ile yapabilirsiniz.
– Hit elde etmek için görsellerden gelen hit olacaktır. Domain/hedef kelimeden gelen hit olacaktır. Makalelerden az buçuk hit gelecektir. Eğer bu hitler size yetmiyorsa bir facebook sayfası (en az 10.000) alabilirsiniz. Burada yapacağınız paylaşımlar ile inanılmaz ziyaretçiler elde edebilirsiniz. Ancak paylaşılan konunun ilginç olmasına özen gösterin.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir