SEO Terimleri (SEO Sözlüğü)

kategori:

SEO çalışmalarınızda sık sık karşınıza çıkan terimlerin anlamlarını sizin için bir araya getirdim.

Adwords: Google’da tıklama başına ücret ödenerek reklam yayınlama esasına dayanan sistem.

Alexa: Web sitelerinin ziyaretçi istatistiklerini tutan ve yayınlayan bir rank sitesi.

Algorithm / Algoritma: Arama motorlarının web sitelerini sıralamak için kullandıkları bir takım matematiksel hesaplamalara dayanan işlemler dizisi.

Backlink: Bir siteden bir başka siteye verilen bağlantıdır. Seo çalışmalarının can damarı olan birkaç unsurdan birisidir.

Canonical: Bütün belli başlı arama motorları tarafından desteklenen bir html özniteliğidir. Aynı içeriğe sahip sayfalardan tercih edilen bir tanesinin arama motorları tarafından daha öncelikli olarak listelenmesini sağlamak içindir. Örnek: <link rel=”canonical” href=”http: // site.com /” />

Crawler: Arama motoru örümceği (spider – bot) diye de tabir edilen, web sitelerini dolaşıp okuyan programlardır.

Cross Link / Çapraz Link: İki webmaster tarafından farklı siteler üzerinden yapılan link değişimidir. Örneğin A ve B sitelerine sahip bir webmaster ile C ve D sitelerine sahip bir webmaster arasında A sitesinden C sitesine D sitesinden de B sitesine verilen linkler birer çapraz link örneğidir.

Disallow: robots.txt dosyasında kullanılan terim. Arama motoru botlarına sitenizin hangi bölgelerine erişim izni verdiğinizi bildirir.

Description: Web sayfalarının içeriklerini kısaca açıklayan metin.

Google Sandbox: Özellikle spam içerik üreten ve aşırı derecede yapay yollardan backlink alan sitelere arama sonuçlarının kalitesini arttırmak amacıyla uygulanan ve siteleri sıralamada çok gerilere düşüren bir Google cezalandırma yöntemidir.

Header Tag : İçerik başlıklarında ve alt başlıklarda kullanılan (H1…H6) etikettir.

Inbound Links: Bir sitenin sitenize verdiği linkler, backlink.

Keyword /Anahtar Kelime: İnsanların arama motorlarında ihtiyaç duydukları içeriklere ulaşabilmek için yaptıkları aramalarda kullandıkları kelimeler.

Keyword Density: Bir metinde belli bir kelimenin kullanım oranı, anahtar kelime yoğunluğu.

Linkbait: Sitenize ziyaretçi çekmek ve backlink almak için özel olarak oluşturulmuş içerik.

Link Popularity: Bir siteye verilen linklerin sayısı ve kalitesi. Sitenin ne oranda referans bir site olduğunu ortaya koyar. Sıralama faktörleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Meta Tags / Meta Etiketleri: Site önyüzünde görünmeyen <head></head> etiketleri arasına yazılan ve sayfa hakkında bir çok türde bilgi içeren (örn: site açıklaması, anahtar kelimeler ..vb) etiketler.

Nofollow: Arama motorları örümceklerine bir sayfayı ya da bir linki takip etmemesini söyleyen HTML özniteliği. Bu özniteliği kullandığınızda arama motorları PageRank ve arama algoritmaları için bu linki hesaba katmaz.

Noindex: Arama motorları örümceklerine bir sayfayı indekslememesini söyleyen HTML özniteliği.

On Page SEO: Site içeriklerinin optimizasyonunu ifaden site içi seo çalışmaları.

Outbound Link: Bir web sitesinin başka bir web sitesine verdiği bağlantı, harici link.

PageRank: Sayfa Değeri şeklinde tercüme edebileceğimiz ve Google’ın kısa sürede arama motorları piyasasında en tepeye çıkmasının en önemli sebeplerinden biri olan bu algoritma, bir sayfadan başka bir sayfaya verilen linki o sayfaya verilmiş bir oy olarak değerlendirme esasına dayanır.

Robots.txt: Robots.txt dosyası arama motorlarının sitenizin hangi dizin ve dosyalarını indekslemelerine izin vereceğinizi hangilerinin de indekslenmeleri istemediğinizi belirlemenize yarayan dosyadır. Konum itibarı ile sitenizin kök dizininde yer alır. Arama motorları sitenize geldiklerinde ilk olarak bu dosyaya bakacaklardır.

SERP (Search engine results page): Arama motorlarının siteleri belli algoritmalara göre sıralayarak sundukları sonuç sayfası.

TrustRank: Bu sistemde bazı güvenilir siteler (Trusted Sites) belirlenir. Bu sitelerden alınan linkler en yüksek değere sahip olmaktadır. Trusted sitelerden link alan sitenin verdiği linkin değeri trusted sitelerden doğrudan alınan linkten daha düşük olmaktadır. Bu yapı bir soy ağacı gibi aşağıya doğru inildikçe alınan linkin değeri de azalmaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir