SSL Kullanmak Daha Karlı

Google‘ın internetin en bilinen web şifreleme protokollerinden olan SSL kullanan web sitelerini arama sonuçlarında üst sıralara taşımayı planladığı söyleniyor. Henüz Google içinde konuşulan bu değişikliğin kısa süre içinde olmasa da hayata geçeceğine neredeyse kesin gözle bakılıyor.Diğer bir deyişle Google kullanıcı deneyimi açısından web sitelerinin daha güvenli olmasını istiyor. Bu sebeple şifreleme sistemi kullanan web siteleri daha üst sıralarda pozisyon kazandırmayı planlıyor.
Wall Street Journal‘ın Google’ın üst düzey yetkililerinden aldığı bilgilere göre arama motoru lideri nasıl zararlı yazılım içeren web sitelerini cezalandırıyor, site yüklenme hızı yavaş olanları üst sıralara taşımıyorsa bunun tersi olarak SSL kullanan güvenli siteleri de ödüllendirmek istiyor.SSL-kullanmak-daha-karliSSL bilindiği gibi kullanıcı adı, parola, kredi kartı bilgileri gibi bilgilerin, gerektiğinde tüm oturum bilgilerinin şifrelenerek iletilmesini sağlıyor. Günümüzde popüler web tarayıcılarının yanı sıra Google, Yahoo, Facebook gibi birçok internet devi servislerinde SSL protokolü kullanıyor.
Her ne kadar son dönemde OpenSSL’de çıkan güvenlik açığı sebebiyle ortaya çıkan Heartbleed Bug internet kullanıcılarını tehdit etmeye devam etse de SSL internetteki en güvenli web şifreleme protokollerinden biri. Google’ın arama sonuçlarında şifreleme sistemi kullanan web sitelerini ödüllendirecek olması ise SEO çalışmaları için büyük bir değişikliği beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak isteyen web siteleri böylelikle birer birer güvenli protokollere doğru kayacak ve bu da doğrudan interneti daha güvenilir bir platforma dönüştürecek.

İnternet ve yazılım dünyası ile 2002 yılında Ankara Armada Alışveriş Merkezi Bilgi İşlem departmanında tanıştım. Visual BASIC dili ile yola çıktığım yazılım dünyası serüvenim 2002-2004 yıllarında C, C++ dilleri ile devam etti.

Bir şeyler söyleyin:

E-posta adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır. Sadece ben rahatsız ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.