Yerin 700 kilometre altında okyanusların 3 katı hacminde devasa su rezervi keşfedildi

su-rezerviNorthwestern Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar Dünya’nın manto tabakası altında devasa bir su rezervi bulunduğunu gösteren kanıtlar bulunduğunu açıkladı. Yüzeydeki okyanusların toplam hacminden üç kat daha fazla olduğu düşünülen su rezervi, yüksek basınç altında kalmış olivin minerali ringwoodite içinde bulunuyor. Science dergisinde yayınlanan bu keşfin, Dünya’daki okyanusların kaynağına ilişkin bilgi sağlayacağı umuluyor.
Minerolog Steven Jacobsen önderliğinde araştırma yapan ekip, alt katmanlarda su olup olmadığını anlamak için 2 bin sismograf kullanarak deprem dalgalarının alt katmanlardaki hareketini incelemiş. Dalgaların hareketi geçtikleri minerallerin yoğunluğuna göre değişiklik göstermesi sayesinde ekip su içeren mineralleri saptayabilmiş.manto_akisiSuyu içerdiği saptanan ringwoodite, yüzeyle çekirdek arasındaki manto tabakasında, yani yüzeyin 700 kilometre altında bulunuyor. Devasa boyuttaki bu su rezervi Dünya’daki suyun kaynağına ilişkin teorilere yeni bir ışık tutuyor. Bazı jeologlar suyun Dünya’ya çarpan meteorlarla geldiğini düşünürken, bu yeni keşif okyanusların zaman içinde yer altından yüzeye sızdığına işaret ediyor.

İnternet ve yazılım dünyası ile 2002 yılında Ankara Armada Alışveriş Merkezi Bilgi İşlem departmanında tanıştım. Visual BASIC dili ile yola çıktığım yazılım dünyası serüvenim 2002-2004 yıllarında C, C++ dilleri ile devam etti.

Bir şeyler söyleyin:

E-posta adresiniz kimse ile paylaşılmayacaktır. Sadece ben rahatsız ederim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.